Jurgis Baublys: jei tu esi tikras darbietis – juo ir būk!

Lietuvos regionams tuštėjant vis dažniau kalbama, kad viena iš priemonių emigracijos mažinimui - tai darbo vietų kūrimas. Jurgis Baublys net keliuose Lietuvos miestuose yra įkūręs verslus, kurie suteikia galimybę užsidirbti maždaug 70 žmonių. Lyg to dar būtų maža - J. Baublys kasdien aktyviai dalyvauja vietos savivaldos veikloje ir rūpinasi, kad Radviliškio žmonėms gyventi būtų gražu ir patogu.

Su Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininku, Radviliškio savivaldybės tarybos nariu, verslininku Jurgiu Baubliu kalbamės apie artėjančias šventes, verslo regionuose ypatumus ir savivaldybės darbą.

Jau gruodžio mėnuo. Visai ne už kalnų gražiausios metų šventės. Ką jos Jums reiškia?

Kūčios ir Kalėdos – tai gražiausios šeimos šventės. Bene vienintelės, kuomet susirenkame visi.  Iš tiesų –  švenčiame iškilmingai, juntamas pakylėjimas. Tiek mano šeimos nariams, tiek ir man šios dienos yra labai svarbios ir brangios.

Kokių tradicijų šeimoje laikotės?  Kokius darbus Jums paprastai paveda besiruošiant Kūčių vakarienei?

Mūsų Kūčių ir Kalėdinių patiekalų bei pramogų pagrindas – žemaitiškos tradicijos. Kas be ko, turi būti ne mažiau nei 12 patiekalų. Visam mūsų „šventiniam paradui“ vadovauja dukra. Ji nuo mažų dienų skaičiuodavo kiek patiekalų ant stalo. O dabar yra atsakinga už viską – sugalvoja visus patiekalus, sudaro produktų sąrašus, paskirsto darbus ir atsakomybes.

Mūsų Kūčių stalo pažiba – žemaitiška „cibulinė“. Mes visuomet ją ruošdami silkę kepiname lauke, ant krosnies, ant trinkių. Tai – pagrindinis šventinis mūsų šeimos patiekalas, kurį tik kartą metuose, per Kūčias, ir teruošiame. Na, o man asmeniškai skaniausia – silkė su daržovėmis ir grybais.

Per šventes su šeima visuomet viską darome kartu. Mano pagrindinis darbas yra viską suvežti, viską supirkti, kad visi viskuo būtų aprūpinti. Dar man visuomet patiki išvirti ir nulupti bulves. Tai – mano pareiga jau daugelį metų.

Mūsų šeima yra labai atsakinga, mes esame prieš maisto švaistymą. Todėl mūsų stalas niekuomet nelūžta nuo kalno patiekalų. Taip, asortimentas visuomet įvairus, tačiau kiekiai – nedideli. Gaminame tiek, kad per sykį suvalgytumėm, nereikėtų nieko išmesti.

Esate Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys. Ar Jums Kalėdos - pats darbymetis? Kokie darbai laukia?

Kaip tarybos narys ketinu aplankyti žmones, pabendrauti. Ketiname paruošti keliasdešimt dovanėlių vienišiems pagyvenusiems asmenims ir daugiavaikėms šeimoms.

Kuo dar užsiimate, be darbo Radviliškio savivaldybės taryboje?

Esu verslininkas. Valdau kelias veterinarines vaistines, Šiauliuose – smulkių gyvūnėlių kliniką, 4 prekybines parduotuves, neseniai atidariau automobilių servisą Šiauliuose. Per visas įmones dirba apie 70 žmonių. Tiek darbo vietų esu įkūręs. Daug ką darau savo jėgomis, siekiu maksimaliai optimizuoti išlaidas.

Lietuvoje sukurti ir išlaikyti verslą, pasakysiu atvirai, nėra lengva. Mūsų šalyje tikrai ne veltui sakoma, kad biurokratinis aparatas – milžiniškas ir pasenęs. Norint atidaryti savo verslą reikia tiek valstybinių įstaigų pereiti, tiek dokumentų parengti ir pateikti, kad ir noras būti verslininku gali dingti. Tai – labai sunku, labai daug laiko ir pinigų tam reikia. Ir ypatingai, jei nori statyti ar padėti įdarbindamas neįgalius žmones.

Yra dar viena problema. Jei verslą kurti planuoji regione – turėsi nueiti kryžiaus kelius. Bankai nenori padėti ir teikti paskolų smulkiajam verslui, besikuriančiam ne didmiesčiuose. Tai – nepelninga. Štai ūkininkai prašo paskolos 1-2 milijonus. Ir gauna. O kai mums reikia 50000-100000 – jei ir gausi, tai palūkanos nuo 7 %. Dar ir dokumentų pateikti turėsi visą kalną. Maža to, kas pusmetį inventorizacijos reikalauja, kuri kainuoja 1000 Eur. Tai – tikrai didelės išlaidos smulkiajam ar vidutiniam verslui.

Tiesa, Radviliškio savivaldybė šiek tiek stengiasi padėti čia besikuriančiam verslui. Bet, mano akimis, nepakankamai.

Papasakokite plačiau apie darbą Savivaldybės Taryboje. Ko Jūsų manymu labiausiai šiuo metu reikia Radviliškiui? Kokie didžiausi darbai nudirbti per pastarąją kadenciją?


Manau, kad esu aktyvus Radviliškio savivaldybės tarybos narys. Dalyvauju visoje įmanomoje veikloje: komisijose, komitetuose, kur tik reikia, kur tik galima, kur tik siūlo ir kviečia. Daugelis mane žino, nes turiu savo nuomonę, kurios niekam neperšu, tačiau ji dažniausiai būna išgirsta. Tačiau turi būti atviras. Radviliškio savivaldybėje – vienvaldystė. Mūsų rajoną valdo viena partija, kuri įgyvendina kitų žmonių ir partijų idėjas ir prisiima kaip savas. Pateiksiu pavyzdžių.

Baisogalos ligoninė. Anksčiau tai buvo du didžiuliai nerenovuoti pastatai. Mes matėme, kad tokia ligoninė niekam nenaudinga. Siūlėme renovuoti ir remontuoti vieną iš jų ir perkelti visus skyrius bei personalą veikti viename moderniame pastate. Valdantieji sakė, kad tai – nesąmonė, pinigų švaistymas. Praėjo šiek tiek laiko ir šiemet jie šią idėją įgyvendino ir paskelbė patys visa tai sugalvoję.

Eibariškių parkas. Mes nesupratome, kam tvarkyti Arimaičių ežerą, jei turim gražų parką su tvenkinuku? Siūlėme sutvarkyti pastarąjį. Ši mintis irgi buvo įvertinta kaip „nesąmonė“. O dabar ši idėja – įtraukta į planus. Sakoma, kad ežero tvarkyti negalima. Maža to, dėl parko dar yra bėdų – jame medžiai susodinti labai netvarkingai. Kai sodino mes sakėme – sugalvokime, kaip tai padaryti tvarkingai. O dabar suaugusius medžius reikia iškirsti... Pirma daro, paskui galvoja...

Žemės mokestis ūkininkams. Mes sakėme: nekelkime procentinio mokesčio ūkininkams, nedarykime jo pernelyg didelio, negalime staiga nuspręsti, kad žmonėms teks mokėti dvigubai ar trigubai. Tačiau valdančioji dauguma nusprendė kitaip, nubalsavo už žemės mokesčio ūkininkams didinimą. Jau labai greit ūkininkai, kalbėdami apie mitingus, pasirodė ant savivaldybės durų slenksčio. Kaip manot, kaip tokioje situacijoje elgėsi mūsų rajono meras? Jis ūkininkų paklausė: „Iš kokios eilutės man dabar paimti Jums lėšų, jei mūsų biudžetas jau sutvarkytas?“. Ir tik mūsų kartu su valstiečių partijos atstovais dėka šis mokestis buvo sumažintas perpus. Tačiau ūkininkams vis tiek tenka mokėti du kartus daugiau mokesčių nei pernai. Taip, kitose savivaldybėse žemės mokestis buvo taip pat keliamas, tačiau nežymiai.

Artėja šventės. Ko palinkėtumėte Darbo partijai artėjančių šv. Kalėdų proga?

Aš palinkėsiu to, ko ir pats norėčiau - kad mūsų Partijoje vyrautų santarvė. Kad būtų taika ir tvarka. Tad jei tu esi tikras darbietis – juo ir būk! Eikime į priekį petys petyn, vieningi kaip kumštis ir nueisime toli. Linkiu mums būtų kartu. Ilgai ilgai.