Seimui pritarus darbiečių siūlymui, tėvai galės jaustis saugiau, išleisdami vaikus į mokyklą

Mokyklose drastiškai plintant elektroninių cigarečių bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimui, kuris ne tik kelia susirūpinimą mokinių tėvams ir pedagogams, bet ir kelia pavojų mokiniams, Seimas po pateikimo pritarė Darbo partijos frakcijos užregistruotam pasiūlymui, kuris leistų ugdymo įstaigoms ir policijai vykdyti mokinių daiktų ir spintelių patikrinimą be tėvų sutikimo.

Darbiečių užregistruotos Švietimo įstatymo pataisos numato, kad „mokinys, Mokyklos vidaus tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka arba policijos pareigūnui pareikalavus, privalo parodyti asmeninius daiktus, siekiant patikrinti, ar į mokyklą neįnešamos draudžiamos medžiagos, gaminiai ir kiti reikmenys.“

Šiuo metu galimybė tikrinti mokinių daiktus yra numatyta tik tuo atveju, jeigu tarp mokyklos ir moksleivių tėvų yra pasirašyta sutartis.

„Natūralu, kad atsiranda nemažai tokių mokyklų, kurios nenori turėti sutartyse tarp mokyklos ir tėvų numatytą sutikimą leisti tikrinti vaiko daiktus, spintelę. Mokyklos nenori prarasti reitingus, nes praras vaikus, o vaikai yra mokinio krepšelis, finansavimas. Todėl leidimas tikrinti vaikų daiktus, spinteles neturėtų būti mokyklų noro ar nenoro, o valstybės atsakomybės klausimas, nes valstybė turi užtikrinti saugią aplinką mokiniams. Tai neturėtų būti palikta mokyklos administracijos dialogui su tėvais ar mokiniais. Žmogaus teisės labai svarbios, bet kai situacija narkotinių medžiagų klausimu mokyklose yra tokia kritinė, turime kalbėti ir apie kitas teises – teisę tėvams jaustis saugiems, kai jų vaikas išeina į mokyklą“, – sako Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.

„Kalbėdami su mokyklų ir policijos atstovais, mes išgirdome labai aiškų jų lūkestį ir nuogąstavimą, kad esminė problema, kodėl taip plinta elektroninės cigaretės vaikų ir jaunimo tarpe, yra tai, kad niekas negali patikrinti vaikų daiktų be tėvų sutikimo“, – sakė viena iš pataisų iniciatorių Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

„Mokyklos teritorija yra Lietuvos Respublikos teritorija ir policijos pareigūnams turi būti suteikta galimybė be papildomų kliūčių, derinimų ir sutikimų atlikti mokinių patikrą dėl narkotinių medžiagų disponavimo. Patys pareigūnai pastebi, kad šiuo metu procesas yra toks sudėtingas, kad norint patikrinti vaiką penkios institucijos turi praleisti dieną mokykloje. Akivaizdu, kad turime sudaryti saugesnę aplinką visiems besimokantiems“, – sako Seimo narys Vytautas Gapšys.

„Puikiai suprantame, kad vien draudimų nepakanka, labai svarbus ir visuomenės sąmoningumo ugdymas, bendruomenių įsitraukimas, narkotinių ir kitų kenksmingų medžiagų vartojimo viešose vietose netoleravimas ir tikimės, kad Vyriausybė imsis atitinkamų veiksmų šiose srityse, tačiau pradėti turime nuo įstatyminio reglamentavimo ir suteikimo policijai bei mokyklų atstovams platesnių įgaliojimų“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.