Sprendimą dėl privalomojo testavimo vertins Konstitucinis Teismas

Skubos tvarka priimtos Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 18 straipsnio nuostatos, leidžiančios nušalinti testuotis nesutinkančius darbuotojus nuo darbo, nemokant jiems darbo užmokesčio, galimai prieštarauja LR Konstitucijai. Dėl šios priežasties Seimo Darbo partijos frakcijos įpareigotas Seimo narys Aidas Gedvilas inicijavo kreipimąsi į LR Konstitucinį Teismą - jis surinko  50-ies Seimo narių parašus, vietoje 29 būtinų, kreipimuisi į KT ir šiandien kartu su frakcijos seniūnu Vigilijumi Jukna pristatė dokumentus į Konstitucinį Teismą.

„Darbdaviai ir darbuotojai yra tas pagrindas, kuris formuoja valstybę, mokėdami mokesčius ir kurdami BVP, jie kuria stiprų valstybės pamatą. Drausdami jiems dirbti, valdantieji griauna valstybę ir jos ateitį. LR Konstitucijoje numatyta, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. Ar draudimas dirbti neatlikus testo suderinamas su galimybe laisvai pasirinkti darbą? Valdančiosioms partijoms buvo suteiktas šansas pademonstruoti solidarumą ir vienybę su Lietuvos piliečiais, tačiau jiems to nereikia. Todėl vietoje to, kad į KT kreiptųsi visas Seimas, į jį kreipiasi tik Seimo narių grupė“, – balsavimo rezultatus komentavo Seimo narys Aidas Gedvilas.

„Mes turėjome reaguoti į neišdiskutuotus sprendimus, ribojančius žmogaus laisves ir piliečių lygiateisiškumo principą. Ir, svarbiausia, prieštaraujančių pamatiniam šalies įstatymui – Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Šiuo atveju mūsų valdantieji sukūrė precedentą, kuriuo paminami konstitucinės demokratijos principai. Dėl šios priežasties ir kreipiamės į Konstitucinį Teismą“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna.

Praėjus beveik mėnesiui po Įstatymo patvirtinimo, darosi aišku, kad jis ydingesnis, nei kad manė kovo 23 d. už įstatymo priėmimą balsavę Seimo nariai. Tai akivaizdu, nes tuomet vos 6 balsavo prieš ir dar 18 – susilaikė. Pasak A. Gedvilo, faktas, kad surinkta 50 Seimo narių parašų reiškia, kad Įstatymo įgyvendinimas neatitinka įstatymų leidėjų lūkesčių.

„Lietuva nėra monarchija, kad ir kaip to norėtų kai kas iš valdančiosios koalicijos. Valdančiųjų valdžia nėra absoliuti ir ją riboja Tautos valia ir Konstitucija. Sprendimas dėl privalomojo testavimo buvo priimtas buldozerio principu, nesigilinant į argumentus ir neatsižvelgus į dirbančiųjų ir darbuotojų interesus ir teises, todėl šio sprendimo atitikimą Konstitucijai turėtų įvertinti teismas. Klausimas dėl tokio sprendimo atitikimo Konstitucijai kilo daugumai Lietuvos žmonių. Jie kreipėsi į mane, todėl jutau pilietinę ir politinę pareigą - vykdyti Tautos valią.

Dialogo nebuvimas, arogancija, visuomenės supriešinimas, savo valios primetimas yra išskirtinis šios valdančiosios koalicijos bruožas. Aš, kaip opozicijos atstovas, jaučiu pareigą tam užkirsti kelią. Esu ypatingai dėkingas savo kolegoms Seime, ir, žinoma, Lietuvos piliečiams, kurie kreipėsi su prašymais, taip išreikšdami pasitikėjimą ir kurie mane palaikė bei drąsino", – reziumuoja Seimo narys Aidas Gedvilas.