Darbo partija grumiasi dėl mokyklų tinklo pertvarkos: nerimą kelią savivaldybių savarankiškumo klausimas

Pirmadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė dalyvavo darbo grupės, rengusios Nacionalinį susitarimą dėl švietimo, susitikime. Darbo partija kartu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, per jį ministrei pateikė raštišką reikalavimą tikslinti darbo grupės sudėti pagal pakitusią politinę situaciją ir peržiūrėti punktą dėl savivaldos savarankiškumo, kuriame įžvelgiami pažeidimai. „Darbiečiai“ galimybės trauktis iš susitarimo vis dar neatmeta.

„Mes, Darbo partija ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, manom, kad yra pažeistas 18 punktas, kuris kalba apie švietimo įstaigų ir savivaldybių savarankiškumą priimant sprendimus. Vyriausybė, patvirtindama kiekybinius tinklo reikalavimus, susiaurino savivaldybių savarankiškumą spręsti dėl tinklo, ministrė patvirtindama „Tūkstantmečio mokyklų“ programą taip pat susiaurino savarankiškumą gauti Europos Sąjungos pinigus“, – po susitikimo sakė Darbo partijos atstovė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

Pasak parlamentarės, punktas dėl savivaldos savarankiškumo turi būti peržiūrėtas, nes arba Vyriausybė turi keisti kryptį, arba tos nuostatos atsisakoma. Priešingu atveju Darbo partija svarstys apie pasitraukimą iš susitarimo.

„Mes atkreipėme dėmesį, kad susitarimas yra pažeistas, savivaldybių teisės yra siaurinamos, todėl mes manome, kad arba turi būti pateiktas susitarimas, koreguojamas tas punktas arba visai išbraukiamas, arba koreguojami Vyriausybės veiksmai. Šiuo metu objektyvi realybė rodo, kad susitarėme dėl vieno, vyksta visai kas kita, ir tai nei Darbo partijos, nei „valstiečių“ netenkina ir mes tikrai svarstome arba apie korekciją, arba apie pasitraukimą iš susitarimo“, – kalbėjo I. Kačinskaitė-Urbonienė.

Anot jos, jei būtų sutarta, kad punktą dėl savivaldos partijos braukia, nes dėl jo neįmanoma sutarti, „darbiečiai“ liktų susitarime, kadangi „jame yra labai gerų siekinių, kurie padeda gerus pagrindus švietimo sistemos tobulinimui“.

„Bet jei viskas lieka, kaip lieka, mes savęs susitarime, kuris laužomas kiekvieną dieną, nematome“, – reziumavo opozicijos atstovė.

Primename, kad 2021 m. mokslo metų pradžioje, rugsėjo 1-ąją, politinių partijų vadovai Seime pasirašė Nacionalinį švietimo susitarimą, numatantį švietimo politikos tikslus iki 2030 metų.