I.Kačinskaitė–Urbonienė: Neformalus ugdymas turi būti prieinamas visiems vaikams

Seimo Darbo partijos frakcijos nariai siūlo ateinančiais metais neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) krepšelį didinti bent 10 proc. bei skirti jį ir ikimokyklinio amžiaus vaikams, prioritetą teikiant vaikams iš socialinę riziką patiriančių šeimų arba turintiems individualių ugdymosi poreikių.

Pasiūlyme įstatymo projektui „Dėl Lietuvos Respublikos 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo“ darbiečiai siekia padidinti NVŠ krepšelį ir vietoje valdančiųjų siūlomų 17 mln. eurų 2022 m. skirti 25 mln. eurų.

Anot pasiūlymo iniciatorės, Seimo Darbo partijos frakcijos narės Ievos Kačinskaitės-Urbonienės,  priėmus šį siūlymą, NVŠ krepšeliu galėtų pasinaudoti iki 50 proc. šalies vaikų, tarp jų – ir ikimokyklinio amžiaus vaikai. 2022 metais NVŠ finansavimui numatyta 17 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Tokia suma leis užtikrinti tik apie 35 proc. mokinių dalyvavimą NVŠ.

„Valstybė turėtų siekti, kad neformaliojo švietimo programomis naudotųsi kuo daugiau vaikų – ne tik mokyklinio, bet ir ikimokyklinio amžiaus kaip numatyta ir Susitarime dėl švietimo“, - neabejoja parlamentarė.

Anot Seimo narės I. Kačinskaitės-Urbonienės, tai, kad neformalus krepšelis nebefinansuojamas ES lėšomis, o finansavimas numatytas valstybės biudžete yra sveikintinas žingsnis, tačiau turi būti užtikrintas ne tik finansavimo tvarumas, bet ir augimas, atsižvelgiant į augančias kainas ir poreikį.

„Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra informavusi, kad kitais metais bus pradėtos diskusijos dėl NVŠ programų dalyvių plėtros, palaipsniui įtraukiant ir ikimokyklinio amžiaus vaikus. Tačiau toks lėtas judėjimas mūsų netenkina. Mūsų požiūriu, popamokinis ugdymas turi būti prieinamas visiems Lietuvos vaikams. Visgi, jei atsitiktų taip, kad ministerija nespėtų paruošti reikalingų tvarkų darželinukams, būtų tikslinga didinti patį krepšelį bent 10-20%, atsižvelgiant į kylantį darbo užmokestį ir infliaciją. Tokiu būdu galima būtų mažinti naštą tėvams, nes būrelių kainos kyla“, - pabrėžia Seimo Darbo partijos frakcijos narė I. Kačinskaitė-Urbonienė.

NVŠ krepšeliui 2017 m. skirta 8,2 mln. eurų, 2018 m. – 11 mln., 2019 m. – 12 mln., 2020 m.–19 mln. eurų, 2021 m. – 17 mln. eurų. Iki šiol jis skiriamas tik mokyklinio amžiaus vaikams.