Gyvūnų gerovės įstatymas, gyvūnų šeimininkus pavers situacijos įkaitais

Seimas priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad katės, šunys ir šeškai turės būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre, o už tai bus atsakingi gyvūnų savininkai. Seimo Darbo partijos frakcija išreiškia susirūpinimą, kad Seime priimtos Gyvūnų gerovės įstatymo pataisos gyvūnų šeimininkus pavers situacijos įkaitais.

„Pati įstatymo idėja yra sveikintina, nes įstatymas yra reikalingas, tačiau Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisų skubotas svarstymas ir priėmimas išsyk šį įstatymą padarė neveiksniu. Priimtas įstatymas neveiks, pirmiausia dėl nelogiškų vykdymo laikotarpių apibrėžimo", - sako Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vigilijus Jukna.

Pasak Darbo partijos frakcijos, gyvūnų ženklinimas mikroschemomis, veisėjams bus privalomas jau nuo šių metų rugsėjo 1-os dienos, ir tai yra pernelyg mažas laiko tarpas net poįstatyminiams aktams parengti. Frakcijos narius neramina ir nuo kitų metų gegužės mėnesio namų ūkiams privalomas kačių, šunų, šeškų ženklinimas. Kadangi minimali vieno gyvūno žymėjimo kaina sieks apie 30 eurų, iššūkių gali kilti kaimiškuose regionuose, kur socialinių įgūdžių bei elementarių lėšų stokojantys gyvūnų šeimininkai gali ryžtis atsikratyti savo augintinių net ir pačiais brutaliausiais būdais. Dar viena detalė - abejojama ar užteks specialistų pajėgumų užtikrinant sklandų gyvūnų žymėjimo procesą, juo labiau dirbant pandemijos sąlygomis.

"Gyvūnas yra didelė atsakomybė, tad negaliu nepritarti įstatymo turiniui. Tačiau tokie neprotingi terminai, skuboti sprendimai be tinkamo švietimo, visuomenės informavimo iššauks tik įstatymo nesilaikymą ir baudas. Protingumo kriterijaus čia mažai, nes visi įstatymai turi būti proporcingi įgyvendinimo galimybei. Todėl užjaučiu žmones, veisėjus, pareigūnus, kurie pateks į teisėtą, bet ne teisingą situaciją dėl terminų bei realaus įgyvendinimo", - reziumuoja Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

Jei augintiniai gimė iki įstatymoįsigaliojimo datos, kuri numatyta šių metų gegužės 1-ąją, jie turės būti paženklinti iki 2022 metų gegužės 1-osios. Taip pat nuo šių metų gegužės 1 d. bus uždrausta ir gyvūnų prekyba turgavietėse.