Darbo partijos Seimo nariai M.Puidokas ir A.Mazuronis siūlo 200 eurų išmokas suteikti auginantiems vaikus

Siūlome vienkartinę 200€ išmoką mokėti ir išmokų vaikams gavėjams, nes Lietuvoje įvedus karantiną labiausiai pasikeitė vaikus auginančių šeimų gyvenimas. Dirbantys tėvai turi išgyventi ne tik iššūkius, kurie kyla darbo rinkoje, bet ir rūpintis namuose liekančiais vaikais, užtikrinti jų nuotolinį mokymąsi. Be to, Lietuva užima liūdinančią trečią vietą Europos Sąjungoje pagal vienišų tėvų procentą.

Karantinas lėmė augančias įvairias šeimos išlaidas – pasirengimas nuotoliniam mokslui dažnai šeimai reiškė naujo kompiuterio ar planšetės poreikį, apsirūpinimas maistu namuose taip pat didina kaštus, be to, ligos socialinio draudimo išmokos nepadengė viso atlyginimo praradimo, jei tėvams teko likti namuose su mažamečiais vaikais. Darbo partija siūlo šeimų finansinę naštą galintį palengvinti sprendimą - vienkartines išmokas skirti ne tik socialinio draudimo pensijų gavėjams, bet ir vaikams. Partijos nariai dr. Mindaugas Puidokas ir Andrius Mazuronis Seime užregistravo šį siūlymą, bet šiandien Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas jam nepritarė. Seimo nariams dabar kiekvienam teks dėl jo apsispręsti balsuojant Seime.

Darbo partija mano, kad dabar tinkamiausias laikas prisiminti valdančiųjų partijų pažadus  reikšmingiau didinti vaikų pinigus, nei tai buvo padaryta metų pradžioje. „200 eurų papildoma išmoka prie vaiko pinigų greičiausia nepadengs visų šeimų patirtų kaštų, bet bent leis geriau pasirūpinti vaikais ar svarstyti galimybes juos išleisti į vasaros stovyklas, jei Vyriausybė jas leis organizuoti“, – sako projekto iniciatorius dr. Mindaugas Puidokas.

Vyriausybei pateikus Vienkartinių išmokų įstatymą visuomenėje kilo diskusijos dėl pasirinkto išmokų gavėjų rato. Darbo partija palaiko siūlymą, kad išmokas gautų socialinio draudimo pensijų gavėjai, tačiau mano, kad išmokų gavėjų ratas privalo būti praplėstas. Šeimos vartojimo išlaidoms išleidžia reikšmingą biudžeto dalį, todėl papildomi pinigai leistų didinti vartojimą ir paskatinti verslo atsigavimą.

Šiuo metu universalią išmoką vaikui gauna apie 508 tūkst. vaikų, todėl pasiūlymas paliestų šimtus tūkstančių namų ūkių. Šio projekto įgyvendinimui prireiktų 101 milijono eurų, bet tai būtų tikslingai panaudotos lėšos – šeimoms auginančioms vaikus. Lietuvos Vyriausybė šiuo metu yra pateikusi 5% nuo BVP vertės ekonomikos gelbėjimo planą. Palyginimui pateikiame informaciją kiek procentų nuo BVP tam yra skiriama per skirtingas priemones kitose ES šalyse: Danija – 12,2% nuo BVP, Vengrija – 8,7% nuo BVP, Prancūzija – 25,8% nuo BVP, Jungtinė Karalystė – 20,8% nuo BVP, Vokietija – net 59,1%, Ispanija – 11,7% nuo BVP, Italija – 43,9% nuo BVP.

Mindaugas Puidokas, komentuodamas šį partijos siūlymą, sakė: „Darbo partija girdi įvairius variantus kaip skatinti vartojimą, stebime ne tik projektus Seime, tačiau ir prezidentūros iniciatyvas laikinai mažinti gyventojų pajamų mokestį. Manome, kad diskusijos turi tęstis dėl visų pasiūlymų, tačiau vienkartinės išmokos yra greitas ir efektyvus būdas didinti vartojimą. Lietuvos ekonomikos gaivinimo paketas vis dar neįgauna reikiamo pagreičio, todėl siūlomas pinigų įliejimas šiuo metu yra savalaikė ir reikšminga priemonė“.