Trūko kantrybė: A. Gedvilas teikia pasiūlymus Vyriausybei dėl pajamų netekusių individualiai dirbančių asmenų padėties lengvinimo

Seimo Darbo partijos frakcijos narys Aidas Gedvilas, reaguodamas į individualiai dirbančių asmenų, dėl karantino netekusių visų savo pajamų, prašymus, pateikė Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl savarankiškai dirbančių asmenų socialinių garantijų ir teisių užtikrinimo kriziniu laikotarpiu.

Pasak Seimo nario, dabartinis individualią veiklą vykdančių asmenų palaikymo mechanizmas negali užtikrinti minimaliausių tokių asmenų poreikių: mėnesinė 260 Eur išmoka prilygsta skurdo ribai, o vasario 15 d. patvirtinta vienkartinė Gyventojų pajamų mokesčio dydžio išmoka tik dar labiau suskaldo visuomenę, nes išmokos negaus asmenys, kurie savarankišką veiklą pradėjo 2020 m.

Seimo narys siūlo: (1) nustatyti, kad išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui prilygtų MMA „į rankas“, nes užkirtusi kelią vykdyti veiklą, Vyriausybė turėtų suteikti visas garantijas piliečių gyvenimo kokybei užtikrinti; (2) panaikinti šiuo metu paramos gavimui būtiną minimalų 3 mėn. savarankiškos veiklos registracijos reikalavimą, nes toks apribojimas neleidžia visiems savarankiškai dirbantiems asmenims gauti išmokas; (3) išplėsti paramos gavėjų ratą, nes šiuo metu į paveiktų nuo COVID-19 sričių sąrašą yra įtrauktos ne visos ūkinės veikos, nukentėjusios karantino metu ir asmenys negali gauti išmokos, priklausančios savarankiškai dirbantiesiems asmenims; (4) asmenims, dėl karantino nevykdžiusiems savarankiškos veiklos, įskaičiuoti šį laiko tarpą į būtinąjį stažą senatvės pensijai gauti.

Seimo narys įsitikinęs, kad krizės laikotarpiu valdžia turi solidarizuotis su savo šalies piliečiais ir, apribojusi žmonių galimybes dirbti ir užsidirbti, užtikrinti visiems Lietuvos gyventojams tinkamas gyvenimo sąlygas, ne priešindama, o vienydama visuomenę.

„Sunkiai paaiškinama logika kuria vadovaujasi Vyriausybė, skirdama paramą savarankiškai dirbantiems asmenims. Tai labiau panašu į formalų klausimo sprendimą, nesigilinant į žmonių situacijas, jų likimus, iškeliant neaiškius ir neprotingus reikalavimus paramos gavimui. O juk mes kalbame apie beveik 70 000 (ir daugiau) Lietuvos Respublikos piliečių, iš kurių kiekvienas turi savo karantino istoriją – kažkam riekia maitinti vaikus, kažkam - mokėti paskolas, kažkam - atsiskaityti su nuomotojais. Atrodo, kad sprendimus priimantiems Vyriausybės nariams tai yra tiesiog statistiniai vienetai. Todėl, išgirdęs individualiai dirbančių žmonių istorijas bei susisteminęs jų pageidavimus, pateikiau Vyriausybei aiškius pasiūlymus – ko reikia savarankišką veiklą vykdantiems asmenims“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos narys A. Gedvilas.

Artimiausiu metu parlamentaras ketina užregistruoti Seime įstatymų pataisas, palengvinančias savarankišką veiklą vykdančių asmenų situaciją karantino laikotarpiu.