A. Gedvilas: „Minimali išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims turi būti prilyginta MMA“

Seimo Darbo partijos frakcijos narys Aidas Gedvilas siūlo minimalią išmoką savarankiškai dirbantiems asmenims, netekusiems 100 proc. pajamų, prilyginti minimaliai mėnesinei algai „į rankas“, tokiu būdu garantuojant visų Lietuvos piliečių lygias teises ir nors ne orias, bet bent minimalias gyvenimo sąlygas.

„Pastaruoju metu, šalyje siautėjant antrai koronaviruso bangai, į mane kreipėsi vis daugiau individualiai dirbančių žmonių, kurių pajamos dėl karantino ne tik sumažėjo, bet apskritai išnyko. Juk karantinas labiausiai smogė būtent savarankiškai dirbantiems žmonėms: kirpėjams, grožio specialistams, prekeiviams, fotografams, renginių organizatoriams, atlikėjams ir kitiems paslaugas teikiantiems asmenims. Šiems žmonėms valdžia numetė varganą 260 eurų išmoką, kuri daugumai iš jų tapo vieninteliu pragyvenimo šaltiniu, o kai kam apskritai tapo nepasiekiama – dėl numatytų griežtų išmokos gavimo sąlygų“, - šiandien Seime vykusioje Spaudos konferencijoje kalbėjo Seimo narys.

Pasak parlamentaro, daugelis gerbiamų ir žinomų visuomenėje žmonių, kultūros veikėjų, kurie visą gyvenimą sunkiai dirbdami patys stengėsi kurti savo gerovę, nelaukdami niekieno malonės, valdžios sprendimu buvo prilyginti skurdžiams, nes būtent tokia Lietuvoje yra skurdo riba: 251 Eur – 2019 m. ; 257 Eur – 2020 m. ; 260 Eur - 2021 m.

Vertindamas Ekonomikos ir inovacijų ministrės pasiūlymą dėl 2019 m. sumokėtos GPM dydžio išmokos individualiems verslininkams išmokėjimo, Seimo narys mano, kad tai yra labiau butaforija ir akių dūmimas, nei realus noras padėti individualią veiklą vykdantiems žmonėms.

„2019 m. uždirbus 1000 Eur per mėnesį, individualią veiklą vykdančio žmogaus sumokėtas pajamų mokestis, atsižvelgiant į galimybę automatiškai neskaičiuoti GPM nuo 30 proc. gautų pajamų, sudarytų 420 Eur. Padalinus į 12 mėn. tai tesudaro 35 Eur, tad bendros tokio žmogaus pajamos, su 260 Eur pašalpa, per mėnesį sudarytų 295 Eur. Nors jo pajamos per mėnesį 2019 m. po visų mokesčių turėjo sudaryti 842 Eur. Dėl karantino tokio žmogaus pajamos sumažėjo beveik trigubai! Nekalbant apie tai, kad ant individualiai dirbančių žmonių pečių dažnai atsigula nuomos ir komunalinių mokesčių išlaidos ir yra žymiai didesnės negu pagal darbo sutartis dirbančių žmonių.

O ką jau kalbėti apie tai, kad tai vyksta ypač šaltos žiemos fone, kai išlaidos komunaliniams mokesčiams išaugo 1,5-2 kartus“, - skaičiavo Seimo narys.

Pasak Seimo nario, liberalios partijos, dalyvaujančios valdančiojoje koalicijoje labiausiai turėtų ginti savarankiškai dirbančių žmonių teises, tačiau praktika rodo, kad liberalams ir liberaliomis save vadinančioms partijoms, individualus verslas įdomus tik prieš rinkimus.

„Darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, gauna 100 proc. savo algos, ir nors tokioms išmokoms yra nustatytos lubos, t.y. pusantros minimalios algos, tačiau tokiuose veiksmuose bent jau yra logikos. Mano nuomone, MMA lygis Lietuvoje nėra pakankamo dydžio, tačiau tai yra minimali suma, kuri gali patenkinti esminius žmonių poreikius. Peršasi išvada, kad savarankiškai dirbantys, Ministrams yra mažiau lygūs ir svarbūs už kitus darbuotojus, gaunančius minimalų mėnesinį atlyginimą?“, - klausia Seimo narys.
Parlamentaras suformulavo tris pasiūlymus savarankiškai dirbančių žmonių padėčiai pagerinti:

1.    Minimalią išmoką savarankiškai dirbantiems asmenims, netekusiems 100 proc. pajamų, prilyginti minimaliai mėnesinei algai „į rankas“.
2.    Nedirbamą laikotarpį užskaityti kaip darbo stažą, kad tai turėtų įtakos pensijų dydžiui.
3.    Netaikyti 3 paskutinių mėnesių nepertraukiamo darbo laikotarpio reikalavimo, kad galima būtų besąlygiškai pretenduoti į išmoką.

„Karantinas yra tas laikas, kai valdžia turėtų ne priešinti piliečius, segreguodama žmones ir kurdama virtualius „vertų“ ir „nevertų“ getus, o vienyti visuomenę, parodydama savo piliečiams, verslui, dirbantiesiems pagal darbo sutartis ir individualiai, senjorams ir jaunimui, kad kiekvienas žmogus yra vienodai svarbus savo šaliai“, - įsitikinęs Siemo narys Aidas Gedvilas.

Visas spaudos konferencijos vaizdo įrašas: https://m.youtube.com/watch?v=oU72da35ATE

Daugiau informacijos
Seimo Darbo partijos frakcijos narys Aidas Gedvilas
el. paštas aidas.gedvilas@lrs.lt
Tel. 8 617 77777