Tapk nariu 1 proc. Pirkimai
Darbo partija
D. Mikutienė: „Kaulų-raumenų ligos: valstybė netenka darbingų žmonių — biudžetas pinigų“  2011 kovo 18
Seime šiandien buvo pristatyti „Fit for Work/Pasiruošęs darbui“ projekto vienerių metų tyrimų ir veiklos rezultatai. Projekto iniciatoriai siekia sujungti atsakingų institucijų pajėgas sisteminiam problemų sprendimui. 2007 metais Lietuva buvo pakviesta dalyvauti 25-iose Europos šalyse vykstančiame projekte „Fit for Work/Pasiruošęs darbui“, kurio tikslas atkreipti dėmesį į kaulų-raumenų sistemos ligas ir įvertinti jų naštą šaliai bei visuomenei.

Diskusijos dalyvius sveikino Seimo pirmininkė Irena Degutienė, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys, renginyje dalyvavo Šalies prezidentės patarėja Aira Mečėjienė, Seimo nariai, komitetų atstovai, Nacionalinės sveikatos tarybos, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijų ir joms pavaldžių institucijų atstovai, gydytojai ekspertai, pacientų organizacijų vadovai.

2008–2009 metais Europos mastu sudaryta The Work Fundation darbo grupė dėl duomenų kreipėsi į Lietuvos statistikos departamentą, higienos institutą, sveikatos priežiūros sistemos ir darbo specialistus, gydytojus reumatologus. Surinkti publikuoti klinikiniai, epidemiologiniai, psichologiniai ir ekonominiai įrodymai bei ekspertų nuomonės apie kaulų ir raumenų susirgimų kilmę, mąstą ir ekonomines pasekmes Lietuvoje.

Kaip teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė ir šio renginio globėja Dangutė Mikutienė, projektas „Fit for Work“ Lietuvoje buvo pristatytas 2010 m. kovo 24 d. Tuomet buvo sudaryta darbo grupė iš įvairių sričių specialistų, kurie detaliai išanalizavo situaciją ir pateikė pasiūlymus kaip ją pagerinti. „Ekonomikos nuosmukis smarkiai veikia Lietuvą. Lietuvos darbuotojų sveikatos būklė taip pat kelia didelį susirūpinimą. Didelės dalies darbuotojų sveikata nėra pakankamai gera, darbingo amžiaus žmonių skaičius mažėja, populiacija sensta, todėl vis sunkiau užtikrinti darbo produktyvumo didėjimą, kurio Lietuvai taip reikia ir reikės ateityje, kai ekonomikos nuosmukis pagaliau baigsis“, — sakė D. Mikutienė.

„Fit for Work“ projekte į Lietuvą žvelgiama platesniame, Europos Sąjungos, kontekste ir įvertinama, kuriose srityse Lietuvai sekasi gerai, o kuriose dar reikia gerokai pasitempti.

Pagrindiniai diskusijos klausimai:
•    Kokia kaulų-raumenų sistemos susirgimų įtaka darbo rinkai ir Lietuvos ekonomikai? Kaip šios ligos gali pakeisti demografiją, darbo jėgos pasiskirstymą ir gyvenimo būdą?
•    Kaip darbdaviai, vyriausybė ir parlamentarai, bendros praktikos ir profesinių ligų gydytojai supranta šią problemą ir kaip elgiasi susidūrę su ja savo darbo praktikoje? Kaip aprūpintas sveikatos priežiūros sektorius, kad užtikrintų ankstyvą šių susirgimų diagnozavimą, savalaikį tinkamą gydymą ir reabilitaciją?
•    Kokių išankstinių veiksmų gali imtis vyriausybė ir parlamentarai, darbdaviai ir gydytojai, kad kaulų- raumenų sistemos ligomis sergantiems užtikrintų: a) darbingumo išsaugojimą b) maksimaliai gerą jų gyvenimo ir darbo kokybę c) darbo vietos išsaugojimą (sugrįžimo į darbą galimybę)?

„Pagrindinis sergančiųjų kaulų-raumenų sistemos ligomis gydymo tikslas — jų darbingumo išsaugojimas. Anksti diagnozavus ligą ir laiku paskyrus gydymą inovatyviais vaistais galima apsaugoti žmogų nuo neįgalumo ir sutaupyti valstybės išlaidų socialinei apsaugai ateityje. Būtina, kad Vyriausybė kuo skubiau sudarytų tarpžinybinę darbo grupę ir parengtų Nacionalinę Artrito programą, skiriant jai tinkamą finansavimą, nes tai didžiulė problema, kasmet pareikalaujanti iš biudžeto labai didelių išmokų. Tarpžinybinio bendradarbiavimo sureguliavimas ir būtinybė optimizuoti lėšų srautus tarp ministerijų — turėtų būti prioritetiniai Vyriausybės darbai. Mes tikrai nesame tiek turtingi, kad taip neracionaliai naudotume lėšas. Tokios milijardinės išmokos ne šiandien ir ne vakar atsirado, tęsiasi metų metus — nepanaikindami priežasčių, o tik laikinai gesindami gaisrus. Taip niekada „Sodros“ biudžeto ir nesubalansuosime. Visa tai grįžta siaubingu bumerangu Lietuvos žmonėms“, — D. Mikutienė.

Lietuvoje nuo kaulų-raumenų susirgimų kenčia per 250 tūkst. žmonių. Dėl šių ligų išrašoma beveik pusė visų nedarbingumo pažymų, be to, šios ligos yra viena dažniausių negalios priežasčių. Ligos sąlygotos socialinės ir ekonominės pasekmės Lietuvai kasmet kainuoja apie 1,8 mlrd. litų.
www.darbopartija.lt
Darbo partija
Ankštoji 3, Vilnius
įm. kodas 303189064
Tel. (8 5) 210 71 52
El. paštas: info@darbopartija.lt