Tapk nariu 1 proc. Pirkimai
Darbo partija
V. Uspaskich: „Gerbiama Prezidente, leiskite paprieštarauti!“  2012 birželio 29
Prognozuodama galimą antrą krizės bangą, šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Lietuva jai yra gerai pasirengusi. Šiam teiginiui norėčiau paprieštarauti, nes gerai žinau, kad antros krizės bangos akivaizdoje mūsų valstybė yra kaip niekada silpna. Vienintelis dalykas, su kuriuo galima sutikti, yra tai, kad Vyriausybė dėjo pastangas mažinti išlaidas, tačiau reikia pripažinti — tai ji darė gana neefektyviai. Šiems savo žodžiams pagrįsti pateiksiu kelis faktus.

1.    Šiandien Lietuvos skolinimosi limitas yra daug mažesnis nei 2008 metais, kai jis siekė apie 15 proc. BVP atžvilgiu — šiandien jis sudaro virš 40 proc. ir reikalauja 3 kartus daugiau lėšų aptarnavimui, o tai stipriai sumažina šalies galimybes skolintis ateityje, atėjus naujai krizės bangai.
2.    Rezervų mažinti išlaidas, ypač mažas pajamas gaunančių žmonių sąskaita, daugiau nėra. Vaizdžiai kalbant, šios valdžios jie yra išnaudoti.
3.    Taip pat nėra rezervų didinti mokesčius (jie irgi yra išnaudoti šios valdžios), nes kitaip bus pablogintos sąlygos Lietuvos įmonėms ir jos bus pastatytos į nelygias ir į nekonkurencingas sąlygas, palyginus su aplinkinėmis valstybėmis.
4.    Europos Komisija nutarė skirti mažiau ES pinigų Lietuvai kitai kadencijai nei buvo skirta šiai kadencijai, o tai iš karto atsiliepė gerėjantiems šios Seimo kadencijos BVP rodikliams, ir atvirkščiai — neigiamai veiks ateinančios kadencijos BVP rodiklius.
5.    Per emigracijos vajų mes praradome daug darbingo amžiaus žmonių ir įvairių specialistų — čia limitas irgi išsemtas.
6.    Džiaugsmingai konstatuojamas eksporto didėjimas stipriai neturėtų džiuginti, nes naujų darbo vietų jis nesukuria. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad didėjo ir importas, o dar liūdniau, kad tas didėjimas buvo ne fizinis, o tik finansinis, tai yra pabrangus importinėms žaliavoms taip pat pabrango eksportuojama produkcija, tad fiziškai daugiau mes nieko nepagaminome ir atitinkamai — nesukūrėme naujų darbo vietų.
7.    Į Europą atėjus antrai krizes bangai mažės ne tik fizinis eksportas bet ir finansinis, nes dėl nepakankamos paklausos mažės ir kainos, o tai smarkiai atsilieps BVP rodikliui ir sukels fiskalinį deficitą.
8.    Deja, valiutą generuojančiam verslui sąlygos pablogintos, o tai reiškia, kad investicijų laukti neverta, ir t.t.

O kur dar tęstiniai energetiniai projektai, senos elektrines uždarymas, tiltų su vakarų energetine sistema sujungimas, suskystintų dujų terminalo įgyvendinimas ir pan. Visa tai reikalaus papildomų lėšų, kurių nereikėjo šios kadencijos Vyriausybei. Ir dar priimtas teisės aktas dėl fiskalines drausmės.

Viso to pasekoje, atėjus antrai krizes bangai, Lietuvos ekonomikai smūgis bus daug skaudesnis nei buvo per pirmąją krizės bangą.

Todėl, gerbiama Prezidente, naujai krizei bangai reikia ruoštis kuo skubiau, o tai reiškia, kad visas spekuliatyvus verslas, kuris neuždirba valiutos, turi būti sureguliuotas ir gal net papildomai apmokestintas, o verslui, kuris uždirba valiutą, turi būti sudarytos konkurencingos sąlygos lyginant su aplinkinėmis valstybėmis, ir konkurencijai vidaus rinkoje su importu, Lietuvos specialistams, kurie emigruoja, turi būti sudarytos sąlygos dirbti, uždirbti ir gyventi čia. Kitų šansų mūsų valstybei išgyventi nėra.

Ir, neduok Dieve, nauja valdžia bus ta senoji „gvardija“, kuri valdė šalį jau 22 metus ir nelabai galvojo apie valstybę, jos ateitį ir likimą. Juk sąžiningai pasakius, ji nelabai turi kuo ir kuria vieta galvoti.

Darbo partijos pirmininkas,
Europos Parlamento narys
Viktoras Uspaskich
www.darbopartija.lt
Darbo partija
Ankštoji 3, Vilnius
įm. kodas 303189064
Tel. (8 5) 210 71 52
El. paštas: info@darbopartija.lt