Tapk nariu 1 proc. Pirkimai
Darbo partija
D. Mikutienė: „Vėžys krizės nebijo“  2012 birželio 29
Kasmet žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis Lietuvoje daugėja, tačiau lėšos, skiriamos šios ligos gydymui, drastiškai mažėja. Nepaisant to, kad ligonių skaičius katastrofiškai auga, finansavimas gydymo įstaigoms, pavyzdžiui, Vilniaus universiteto Onkologijos institutui (VUOI), atvirkščiai – ženkliai žemyn. Šiam institutui 2010 metais buvo skirtas net 3,8 mln. litų mažesnis finansavimas, o per pirmus šių metų penkis mėnesius nebuvo gauta 2,83 mln. litų, nors onkologiniams ligoniams suteikiamų paslaugų skaičius jau viršija praėjusių metų to paties laikotarpio rodiklius.

Seimo narė darbietė, Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė susiklosčiusią situaciją vadina onkologinių ligonių genocidu. 

„Žmonės, norėdami patekti į VU Onkologijos institutą laukia mėnesių mėnesius. Vėžys, deja, nelaukia, šiuo metu eilės net rugsėjui. Kaip dar, jei ne ligonių genocidu galima tai pavadinti? Juk dalis jų gal nė nesulauks savo eilės, panašu, kad Sveikatos apsaugos ministerija taupo lėšas žmonių gyvybės kaina. Kokioje dar valstybėje galimas toks absurdas?“ - stebisi D. Mikutienė.

VU Onkologijos institutas, atsižvelgdamas į beveik 10 procentų sumažintą finansavimą, nuo 2010 metų buvo priverstas ženkliai sumažinti lovų skaičių, nes Valstybinės ligonių kasos (VLK) nemoka už suteikiamas paslaugas.

„Nėra ko stebėtis - SAM vykdo tokią agresyvią ir nežmonišką instituto finansavimo mažinimo politiką, kad ligoninė galų su galais nesuveda. Nesuvokiamas SAM požiūris į onkologinių ligonių gydymą varo gydymo įstaigas į bankrotą. Dangstomasi ekonominiu sunkmečiu, visiškai neatsižvelgiant į realią situaciją. Ministerija į skundus ir klausimus atsako formaliais atsirašinėjimais, dangstydamasi įvairiausiais, keliančiais abejonių dokumentais, nes nemato, negirdi ir kasdien nesusiduria su pagalbos prašančiais pacientais. Todėl toks požiūris, mano manymu, yra žiaurus ir netinkamas“, - sako parlamentarė.

Gydymo įstaigos įspraustos į kampą – jos privalo vadovautis teisės aktais, kad ligoniai turi gauti kokybiškas ir saugias sveikatos priežiūros paslaugas, tačiau už jas Valstybinės ligonių kasos (VLK) sumoka tik 40 – 60 procentų, o likusi suma padengiama iš skylėto pačių gydymo įstaigų biudžeto. Kasmet VUOI šiuolaikinės chemoterapijos, biologinės terapijos ir spindulinės terapijos paslaugoms turi skirti papildomai apie 2 mln. litų, už histologinius tyrimus – dar apie 2,1 mln. litų. Išsamius tyrimus atlikti būtina, pacientui juk nepasakysi, kad nėra pinigų. Ir tai, pasak darbietės, ne viskas. Iš savo kišenės gydymo įstaiga moka ir už kompiuterinės tomografijos tyrimams reikalingą kontrastą, kuris nėra kompensuojamas.

„Labai apmaudu, kad į motyvuotus raštus ir pasiūlymus, kuriuos siunčiau Vyriausybei ir SAM, nebuvo tinkamai reaguota – vien tik formalus atsirašinėjimas. Taip pat reaguojama ir į pacientų skundus. Prieš pusantrų metų dėl šios pertvarkos, pažeidžiančios pacientų interesus, iniciavau kreipimąsi į Konstitucinį Teismą. Atsakymo iki šiol nėra. Panašu, kad sergančiųjų gydymas yra tik jų pačių reikalas“, - teigia parlamentarė.

Seimo narė teigia, kad SAM, vykdydama tokią politiką, privalo prisiimti visišką politinę bei moralinę atsakomybę dėl onkologiniams ligoniams teikiamų paslaugų kokybės ir prieinamumo. Kaip, beje, ir visų kitų ligų.

Seimo Darbo partijos narė,
Sveikatos reikalų komiteto narėwww.darbopartija.lt
Darbo partija
Ankštoji 3, Vilnius
įm. kodas 303189064
Tel. (8 5) 210 71 52
El. paštas: info@darbopartija.lt