Tapk nariu 1 proc. Pirkimai
Darbo partija
D. Mikutienė: „Svarbiausia — savalaikis efektyvus išsėtinės sklerozės gydymas ir ligos kontrolė“  2012 gegužės 30
Šiandien yra minima pasaulinė išsėtinės sklerozės diena. Šią dieną daugelyje šalių dėmesys nukrypsta į sergančiuosius ir kovojančius su išsėtine skleroze — jaunų ir darbingų žmonių liga, galinčia užklupti visiškai netikėtai.

Išsėtinė sklerozė (IS) yra dažniausia netrauminė centrinės nervų sistemos, t. y. galvos smegenų ir nugaros smegenų, lėtinė liga. Ligos eigoje pastebimas nervus apsaugančios medžiagos mielino irimas — demielinizacija. Pirmieji ligos požymiai dažniausiai pasireiškia 20–50 metų žmonėms. Liga dažniausiai prasideda regos ir akių judesių sutrikimais, koordinacijos sutrikimu, galvos svaigimu, jutimo sutikimais, parezėmis. Sergantiems išsėtine skleroze labai būdingas nuovargio jausmas.

Iki šiol nėra rastas būdas išgydyti išsėtinę sklerozę ir nežinoma, kokiomis priemonėmis užkirsti kelią ligos pradžiai. Dar neišaiškinta daug šios ligos aspektų ir vis dar neapibrėžta tiksli ligos priežastis. Tačiau įvairiose šalyse, taip pat ir Lietuvoje, nuolat vykdomi išsamūs moksliniai IS tyrimai, o ligą modifikuojantys vaistai gali nuslopinti daugelį IS simptomų, suretinti atakas, mažinti židinių formavimąsi smegenyse, stabdyti smegenų atrofijos vystymąsi, ženkliai sulėtinti negalios progresavimą ir padėti sergantiems žmonėms gyventi pilnavertį gyvenimą.

IS paprastai prasideda netikėtai ir vystosi dramatiškai. Negydoma ar netinkamai gydoma liga greitai paverčia žmogų neįgaliu, jis tampa priklausomas nuo slaugos ir aplinkinių. Tad svarbiausia yra ne tik žinoti apie šios klastingos ligos egzistavimą, laiku atpažinti jos simptomus, bet ir pritaikyti skubų efektyvų gydymą, kuris išlaiko žmogų darbingą, finansiškai nepriklausomą, galintį gyventi pilnavertį gyvenimą.

Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungos (LISS) Generalinė sekretorė Aldona Droseikienė teigia, kad organizacija būdama Europos IS platformos ir federacijos nare, pasisako už geriausią Lietuvos sergančiųjų IS gydymą, kuris neturėtų skirtis nuo kitose ES šalyse gyvenančių pacientų gydymo. LISS kviečia visus — sergančiuosius, gydytojus, slaugytojas, artimuosius, draugus, atsakingus valstybinių sveikatos ir politinių institucijų darbuotojus – suvienyti jėgas kovai su šia liga.

„Svarbiausia yra laiku atpažinti šią ligą ir pradėti gydymą, juk Lietuvoje yra visos galimybės gauti labai profesionalią medikų pagalbą. Tikimasi, kad jau artimoje ateityje ir pats naujausias gydymas bus prieinamas visiems sergantiesiems, kuriems jo reikia, kad jauni, nors ir sunkia liga sergantys žmonės, būtų išvaduoti nuo kančių, galėtų toliau dirbti, auginti vaikus, gyventi pilnavertį gyvenimą, būti aktyviais visuomenės nariais ir kurti bendrą, sveikos Lietuvos ateitį“, — teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė.

Lietuvoje veikia trys Išsėtinės sklerozės centrai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Centruose vyksta glaudus komandinis darbas tarp IS gydytojų ir slaugytojų. Slaugytojų vaidmuo IS gydymo palaikyme, bendravime su pacientais, apmokymuose labai reikšmingas, nes būtent slaugytojai suteikia pirminę informaciją, patarimus ir pagalbą.

Kiekvienais metais IS bendruomenė visame pasaulyje vienijasi, siekdama informuoti visuomenę apie išsėtinę sklerozę, apie tai, kaip ši liga pakeičia daugiau kaip 2,5 mln. sergančiųjų gyvenimus. Lietuvoje šia liga serga apie 3 tūkst. žmonių.

www.darbopartija.lt
Darbo partija
Ankštoji 3, Vilnius
įm. kodas 303189064
Tel. (8 5) 210 71 52
El. paštas: info@darbopartija.lt